– polski sitcom w reżyserii Macieja Ślesickiego. Pierwsza seria serialu powstawała w latach 1997–1998, druga w 2000, lecz emitowana już jako 2. Pierwsza seria została wyprodukowana przez Canal+ przy współpracy telewizji Polsat, drugą Canal+ wyprodukował we własnym zakresie. Serial ten był premierowo emitowany w Canal+, następnie na otwartych kanałach pierwszą serię nadawał Polsat, drugą – TVN. W 2007 odcinki pierwszej serii zostały wydane przez firmę Mayfly jako pakiet 5 DVD.

Posterunek umiejscowiony jest w jednej z dzielnic Warszawy[2], w pobliżu torów kolejowych[3], niedaleko fikcyjnych ulic Kawalerowicza, Lubaszenki, Hoffmana i Zanussiego. W skład budynku wchodzą:

Główne pomieszczenie – tutaj mieszczą się biurka członków załogi, gdzie przyjmuje się interesantów. Tuż przy drzwiach znajduje się ławka-poczekalnia. Tu również stoi szafa, w której policjanci tradycyjnie ukrywają „trupy”, a także wielkich rozmiarów stół bilardowy Moby Dick, który Czarek kazał kupić w pierwszym odcinku
Kuchnia – gdzie policjanci jedzą posiłki; znajduje się tu m.in. toster, ekspres do kawy oraz automat z kawą i zlew do zmywania naczyń
Ubikacja – z dwiema kabinami. Od pewnego momentu drzwi w drugiej kabinie zostają wymienione na zacinające się drzwi pancerne, a na wejściu do ubikacji wisi plakat z kobietą.
Schron – do schronu policjanci wrzucają mnóstwo rzeczy, których nie chcą sprzątać, a także „trupy” oraz osoby, które chcą ukryć; tu często przez przypadek wpadają też różni ludzie. Jest to też miejsce, w którym przechowuje się wódkę.
Gabinet komendanta – tutaj urzęduje Komendant oraz jego pies Pershing, którego oprawiona fotografia zawsze stoi na biurku.
Cele – posterunek mieści dwie cele; jedna z nich przez pewien czas używana była przez Kasię w ramach mieszkania, czasem sypia w niej też bezdomny Janek. Na ścianie wisi plakat ostrzegający przed piciem alkoholu
Magazyn – w którym policjanci trzymają m.in. wózek inwalidzki.
Akcja serialu praktycznie toczy się wyłącznie w obrębie posterunku. Wyjątkami były sceny:

scena, w której reporterka Mirella Ciapara przeprowadza wywiad z ministrem w studiu telewizyjnym (seria I, odc. 11)
scena, w której wieczorem Czarek żegna się z Kasią na lotnisku. W oddali widać odlatujący samolot.
scena, w której Czarek dzwoni do Joli, ekran dzieli się na pół, widzimy prawdopodobnie jej mieszkanie (seria II)
scena, w której Rysio prowadzi akcję na ulicy (seria II)
scena, w której widzimy szefa sił specjalnych w swojej siedzibie (seria I, odc. 18)
scena, w której Rysio szuka ładunku wybuchowego w szpitalu (seria II)
inne sceny, które toczą się w wyobraźni policjantów, m.in. komendant wyrzucany na śmietnik lub odpoczywający na urlopie z Pershingiem (seria II)

13 Posterunek 2 34 Szkoła filmowa część 1
Comments
To Top