ViralHunt POLSKA

Smog atakuje Polskę, zobacz które rejony są najbardziej zagrożone [Mapa smogowa]

Czym jest smog? Czy mamy się czego bać? Na to pytanie odpowie Wam ekspercki filmik kanału Scifun oraz mapa smogowa, a także propozycje aplikacji do telefonu, które umożliwią szybkie sprawdzenie jakości powietrza w twojej okolicy.

Smog atakuje Polskę

Czym właściwie jest ten smog? To zanieczyszczenie powietrza wskutek przede wszystkim działalności człowieka. Wpływ na smog mają także zamglenie i bezwietrzna pogoda. Słowo smog pochodzi od angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). W skład smogu wchodzą związki chemiczne, a także pyły. Do smogu przyczynia się także znaczna wilgotność.

Mapa smogowa: 

W każdej chwili możecie sprawdzić jakość powietrza swoim regionie. Istnieje wiele map, które pokazują zanieczyszczenie powietrza w czasie rzeczywistym. Co więcej w sklepach App Store i Google Play znajdziecie aplikacje, które także wysyłają powiadomienia o stopniu zanieczyszczenia powietrza w Twojej okolicy. Poniżej wstawiam link do mapy smogowej Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska w której znajdziecie dokładne informacje o stopniu zanieczyszczenia oraz związki chemiczne, które się w nim znajdują. Mapa jest niezwykle funkcjonalna i czytelna, dlatego warto z niej korzystać.

Mapa smogowa: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Aplikacje o smogu na telefon:

Plume air report

Atrakcyjna wizualnie propozycja, która dostępna jest zarówno na Androida jak i iOS.

Jakość powietrza w Polsce 

Aplikacja głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dostępna na Android i iOS.

Smok Smog

Dostępna od wielu lat z mnóstwem funkcji aplikacja, przedstawiona w estetyczny i funkcjonalny sposób. Znajdziecie go w sklepie Google Play i App Store.

Jakie mogą być konsekwencje smogu?

Zanieczyszczenia mogą prowadzić do alergii, astmy, przewlekłych zapleń oskrzeli, a także niewydolność oddechową, Co więcej zwiększa także szansę zapadnięcia na choroby nowotworowe. Więcej na temat smogu znajdziecie w poniższym filmiku kanału Scifun:

JAK OCENIAĆ STAN POWIETRZA i odpowiednio czytać mapy o Zanieczyszczeniach powietrza:

 Kategoria Informacje Zdrowotne
 Bardzo dobry Jakość powietrza jest bardzo dobra, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, warunki bardzo sprzyjające do wszelkich aktywności na powietrzu, bez przeciw skazań.
 Dobry Jakość wyczuwalnego powietrza jest zadowalająca, zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
 Umiarkowany Jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.
 Dostateczny Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 Zły Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu – szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 Bardzo zły Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

 

Comments
To Top